Jak wybrać materac?

Krajowy rynek pełen jest ofert "materacy idealnych dla Ciebie".  Pozornie prosty wybór wygodnego materaca przeradza się z przeglądaniem kolejnych produktów, czytania opracowań dotyczących technologi wykonania, wspaniałych materiałów z jakich są produkowane oraz mnogości dostępnych producentów. Prawdziwa walka o przetrwanie. Poniższy tekst to próba usystematyzowania rzeczy na ważne i mniej ważne o których powinieneś wiedzieć zanim kupisz materac w sklepie.

Wygodny materac ?

Po całym  dniu pełnym wrażeń nasze ciało i umysł wymagają regeneracji. O ile niektórym wystarczy jedynie 6 godzin to jednak większość z nas wymaga pełnych 8 godzin spokojnego snu. Mówię "spokojnego" ponieważ liczy się tu nie tylko czas, ale również jego "jakość". Chodzi tu głównie o komfort wypoczynku co przekłada się bezpośrednio na podłoże na jakim śpimy. Materac, który jest dostosowany do naszej masy ciała i wzrostu zapewnia sen bez zmian pozycji, drętwienia rąk i nóg oraz tego całego "nie mogę się ułożyć i strasznie się wiercę". Napięte mięśnie i zła pozycja ułożenia naszego kręgosłupa to prosta droga do rozdrażnienia i wstawania z grymasem bólu na twarzy. Wstawanie "połamanym" to znak, że naszym celem jest wygodny materac.

Parametry dla wygodnego materaca

Każdy z nas jest troszeczkę inny pod względem budowy ciała. I to właśnie ta budowa często determinuje nawet nasze subiektywne odczucia względem materaca na jakim śpimy prawie 30% naszego życia.

Chcąc kupić nowy materac musimy zwrócić uwagę na kilka czynników:

  • Nasz wzrost i masa ciała (inaczej dobiera się materac dla osoby otyłej, a inaczej dla bodybuildera)
  • Wzrost i masa ciała partnera/ki
  • Rehabilitacja, urazy kręgosłupa
  • Pozycje w jakich śpimy  w nocy
  • Jaki typ ruchu towarzyszy nam w ciągu dnia (praca biurowa czy bardziej aktywnie)
  • Cena (czyli co może nam zaoferować materac o większej cenie i czy jest to dla nas odczuwalne / opłacalne)
  • Preferencje dotyczące twardości, pokrowca, elastyczności, oddawania ciepła, wentylacji (dla osób ze zwiększoną potliwością)
  • Uczulenia i alergie (coraz powszechniejsze w XXI wieku)

Nasz wzrost i masa ciała

Nasz wzrost w połączeniu z masą ciała przekłada się na to jak nasze ciało oddziałuje na powierzchnię materaca. Standardowo im wyższa masa człowieka tym twardszy materac powinien mieć.

Na rynku funkcjonują określenia materacy takie jak miękki, średni, średnio twardy, twardy. Czasem producenci stosują dodatkowe skale twardości wyrażane w H (od angielskiego Hardness - twardość)  czyli H1, H2, H3, H4. W naszym salonie z materacami proponujemy materace JANPOL, który używa skali od 1 do 10. Skala ta jest wykorzystywana dla osoby o wadze 80 kg i wzroście 180cm. Czyli dla takiej osoby materac 6/10 będzie średnio twardy,a materac 8/10 będzie twardy. Jeżeli ktoś jest lżejszy lub cięższy odpowiednio modyfikuje się ten parametr.

Jeżeli leżysz na plecach na materacu i możesz wsunąć dłoń pod kość ogonową. Jeżeli czujesz lekki oþór materac jest dobrze dobrany do Ciebie.

Jeżeli nie jesteś pewien jaka twardość będzie dla Ciebie odpowiednia zadzwoń do nas 517 973 808, na podstawie kilkunastu prostych pytań dobierzemy materac odpowiedni dla Ciebie.

Masa i i wzrost partnera/partnerki

W końcu sami na materacu nie śpimy. W większości przypadków materac jest dobierany dla cięższej osoby. Po prostu praktyka pokazuje, że lekkie osoby i tak "zatrzymują się" na wierzchnich warstwach materaca, które są piankami lub lateksami (nawet w materacach kieszeniowych zewnętrze warstwy to gównie takie hybrydy). Kiedyś był to problem ze względu na zwiększoną ilość materacy bonelowych na rynku.

Na naszej wystawce znajdują się materace o zróżnicowanych twardościach. Zapraszamy do odwiedziny. Znajdujemy się jedynie 15 minut drogi od Pszczyny. Materace przywozimy w obrębie Pszczyny za darmo.

Na chwilę obecną nie występuje już efekt "falowania" czyli ruchu wewnętrznej struktury materaca jaki przenosi się na drugą śpiącą osobę w nocy.

Problem zaczyna się gdy jest duża / bardzo duża dysproporcja masy między śpiącymi. Proponujemy wówczas materace piankowe lub lateksowe. Czasem jedynym rozwiązaniem jest zastosowanie dwóch osobnych materacy, ale jest to stosunkowo rzadka opcja.

Rehabilitacja, urazy kręgosłupa

W przypadku uszkodzeń kręgosłupa, które wymagały hospitalizacji lub przy trwającej rehabilitacji wymagane jest szczególne podejście do zakupu materaca. Warto zapytać lekarza prowadzącego lub rehabilitanta jaki materac będzie odpowiedni do naszego schorzenia. Np. czy korzystniejszy będzie materac z 5,7 czy 9 strefami twardości. O jakiej twardości. Czy jakiś odcinek kręgosłupa wymaga odciążenia?

Częstym wyborem przy uszkodzeniach są materace twardsze, ale podpierające kręgosłup na całej długości np. piankowy materac Flora Janpola.

Pozycje w jakich śpimy  w nocy

Pozornie śpimy w jednej pozycji, a właściwie w takiej zasypiamy. Bo z tym budzeniem bywa rożnie. Ponieważ pozycja snu jest trudna w ocenie trzeba się przyjrzeć badaniom naukowym (tak, byli specjaliści którzy gapili się jak śpią ludzie, a właściwie całe tłumy ludzi żeby zebrać odpowiednią grupę kontrolną).

Według tych badań najczęściej śpimy w pozycji łyżeczka lub tzw. embrionalna. Czyli na lewym lub prawym boku z nogami delikatnie podgiętymi w stronę naszego torsu.

Naciski na ciało w tej pozycji zmniejsza głownie wielostrefowość na  długości materaca, czyli różna twardość /sprężystość  tam gdzie np trzymamy bark lub biodro. Większość materacy na rynku to 5 lub 7 stref więc przynajmniej ten aspekt mamy z głowy.

Kolejna grupa to osoby śpiące na plecach (najbezpieczniejsza i najbardziej naturalna pozycja dla kręgosłupa). Tak długo jak unikamy w tej pozycji materaca typu twardy czyli tzw. deska to jesteśmy uratowani. Zbyt twardy materac powoduje, że cała masa spoczywa na pośladkach i ramionach, kręgosłup wisi i zmaga się z obciążeniami przez cały sen. Zbyt miękkie materace właściwie już nie występują na rynku. Chyba, że ktoś korzysta z materaca piankowego z kiepskiej jakości materiału.

Jeżeli rano budzimy się z bolącym odcinkiem lędźwiowym, a korzystamy z materaca piankowego termoelastycznego to prawdopodobnie śpimy na brzuchu. I to właśnie mało anatomiczne wygięcie sprawia nam poranne "cierpienie". Rozwiązaniem są materace wysokoleastyczne lub materace kieszeniowe z płytami pianki (np materac Ariadna Janpol -u) i lateksu.

Jaki typ ruchu towarzyszy nam w ciągu dnia

Jeżeli masz zwiększoną muskulaturę na skutek treningu lub uprawiasz sport wymagający zwiększonej wytrzymałości zwróć uwage na materace o twardości w skali Janpola 7+/10. Mięśnie wycieńczone ostrym treningiem lepiej odpoczywają na twardszej nawierzchni. Pracownicy biurowi wypoczną bardziej komfortowo na materacu średniotwardym.

Cena materaca

Oczywiście chcemy żeby była jak najniższa przy zachowaniu optymalnych parametrów. Dzisiejsza oferta producentów jest na tyle bogata, że dość łatwo dopasować i cenę i parametry. Producent Janpol jakiego jesteśmy salonem firmowym oferuje ok 40 materacy zaczynając od prostych materacy bonelowych, a kończąc na zaawansowanych modelach z pianek gdzie wykorzystuje się oleje naturalne.

Poniżej podajemy kilka cen najpopularniejszych modeli sprzedawanych w naszym sklepie w danym segmencie czyli jak wybrać wygodny materac i nie dać się zaskoczyć ceną:

Materac kieszeniowy Wenus w pokrowcu Smart  - 90x200 za 599zł, 140x200 za 849zł  -solidna i sprawdzona konstrukcja. Średniotwardy. Jednen z najpopularniejszych w kategori cena/jakość.

Materac kieszeniowy Andromeda - jeden z najczęstszych wyborów osób o dużej masie ciała w ekonomicznej cenie 140x200 za 1659zł.

Materac z pianki wysokoelastycznej Rosalia - 140x200 za 3669zł. Idealne rozwiązanie dla osób ceniących wygodę lub wymagających rehabilitacji kręgosłupa.

Materac lateksowy Fides o 18 centymetrach lateksu o doskonałych właściwościach dostosowania się do ciała śpiącego. Idealny dla alergików lub osób o dużej potliwości. Rozmiar 140x200 za 2744zł.

Preferencje dotyczące twardości

Krajowy klient wybiera głównie materace twarde i średnio-twarde. Częściej jest to materac kieszeniowy z wkładkami z pianki niż materac lateksowy. Pianki wysoko elastyczne i termo zaczynają konkurować z kieszeniowcami, ale jest to proces powolny.

Uczulenia i alergie

Wśród naszych klientów najczęściej występujące uczulenia dotyczą kurzu i roztoczy. Rzadziej na pleśń.

Roztocza lubią wysoką temperaturę ciała człowieka i jego naturalnie wydalaną wilgoć. Najpopularniejsze objawy to łzawienie z oczu i kaszel.

Pleśń można częściej spotkać w kamienicach dużych miast gdzie wilgotność powietrza w całym pomieszczeniu jest wyższa. Emitują one tzw. mikotoksyny -osłabiające organizmy toksyny powodujące choroby układu oddechowego i pokarmowego.

Jak widać zagrożenia istnieją i nie należy ich bagatelizować. Często lata użytkowania materaca tworzą z niego prawdziwą bombę biologiczną. O ile kiedy jesteśmy zdrowi możemy tego nie zauważać to w przypadku osłabienia jak silne przeziębienie możemy dłużej dochodzić do siebie ze względu na niesprzyjające środowisko.

Jedno i drugie da się eliminować przy wykorzystaniu technologii. Standardowo materace mają ściągane pokrowce, które można prać do 60 lub 95 stopni w zależności od wersji. Dodatkowo na rynku są materiały naturalnie ograniczające rozwój drobnoustrojów przez użycie np. domieszek srebra. Równocześnie można zastosować inne rozwiązanie samego rdzenia materaca z materiału na którym rozwój roztoczy jest bliski zeru. Są to lateksy i pianki, które są "niejadalne" dla takich organizmów.